Ból przy nowotworze żołądka jest niespecyficzny, jednak jest jednym z symptomów groźnej i trudnej w leczeniu choroby. Onkolodzy przestrzegają, aby nie bagatelizować objawów i w razie konieczności wykonać niezbędne badania, m.in. gastroskopię. Wszystko po to, aby uniknąć przerzutów oraz uchronić zdrowie i życie.
Badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie chorób układu pokarmowego, nikomu nie kojarzy się zbyt dobrze. W sukurs wrażliwym pacjentom przyszła współczesna technologia i choć ci, którzy badanie wykonują, nie unikną kontaktu z rurką, mogą poczuć się bardziej komfortowo.
Żołądek jest bardzo wrażliwym organem, który dość często może przysparzać nam kłopotów. Nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i picie alkoholu, stres, przyjmowane leki – wszystko to może wpływać na jego kondycję. Jak poznać, że żołądek woła o pomoc?Do najczęściej diagnozowanych chorób żołądka zaliczamy wrzody, czyli ubytki w jego błonie śluzowej połączone ze stanem zapalnym oraz refluks. Najgroźniejsza z chorób tego narządu, czyli nowotwór złośliwy, występuje zdecydowanie rzadziej. Niestety początkowo może nie dawać specyficznych objawów, co utrudnia szybką diagnostykę.
Gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań. Z tego względu wiele osób wciąż ją odkłada, zwłaszcza wtedy, kiedy generalnie dobrze się czuje. A w „pewnym” wieku, czyli około 45. roku życia, warto wykonać gastroskopię profilaktycznie. Jest natomiast kilka takich objawów, jakie powinny nas zaalarmować i zmobilizować do gastroskopii jeszcze wcześniej – m.in. uporczywa zgaga lub bóle brzucha. Co jeszcze?